محصولی جدید از گروه مهندسی سپهر - ویدئوکنفرانس

متن ذیل مصاحبه واحد روابط عمومی گروه مهندسی سپهر با آقای مهندس قانع مدیر محترم واحد تحقیق و توسعه گروه مهندسی سپهر درباره آخرین قابلیت دستگاه تلباکس می باشد.

آقای مهندس قانع ، عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

بنده هم خدمت جنابعالی و همه مخاطبین شما عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات وعبادات دارم

اخیرا گروه مهندسی سپهر اعلام نموده است که آخرین ماژول دستگاه تلباکس را که همان ماژول ویدئو کنفرانس می باشد راه اندازی نموده.

می توانید توضیح بیشتری درباره این ماژول بفرمائید؟

بله حتما. از جمله ماژول هایی که در تلباکس در طول سالهای اخیر به شدت احساس نیاز می شد ماژول ویدئو کنفرانس تلباکس بود. البته قطعا می دانید در گذشته امکان مکالمه تصویری و وب کنفرانس بر روی تلباکس فعال بود اما هم اکنون واحد تحقیق و توسعه گروه توانسته است با ادغام چند نرم افزار متعدد و کد نویسی های جدید بر روی هسته اصلی امکان ویدئو کنفرانس را نیز برای دستگاه فراهم نماید. بگذارید قبل از هر چیزی بیشتر درباره ویدئو کنفرانس توضیح بدهم. ارتباط چندگانه تصویری زنده دو طرفه تعریفی است که ما برای معادل عبارت ویدئو کنفرانس استفاده می کنیم. به عبارتی ویدئو کنفرانس فناوری است که افراد در مکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر می‌سازد صدا و تصویر همدیگر را به صورت زنده دریافت نموده و همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل نظر نمایند.

ویدئوکنفرانس از ابتدای بکارگیری تکنولوژی IP بعنوان مبحثی ویژه و جذاب، بخصوص برای مدیران سازمان هایی با شعب متعدد و یا کارمندان خارج از محل اداره مطرح بوده است. با توجه به اهمیت این موضوع به شرح ویدئوکنفرانس پرداخته اطلاعاتی را درباره آن به شما ارائه میکنیم.

گسترش شدید سیستم های ویدئو کنفرانس در سال های اخیر به دلیل مزایای زیادی است که این فناوری با خود به همراه دارد.

مهمترین ویژگی یک کنفرانس ویدئویی، حذف مسافرت های شغلی و استفاده بهینه از زمان می باشد. در جایی که وقت ارزشمند است، اتلاف وقت موجب ضرر اقتصادی می گردد. در نتیجه استفاده از سیستم های ویدئو کنفرانس حداقل هم ارزش با زمان می باشد. هرچه زمان با ارزش تر باشد، با استفاده از ویدئو کنفرانس سود بیشتری نصیب ما خواهد شد.

از طرف دیگر با حذف هزینه های رفت و آمد و مخارج جانبی ناشی از مسافرت ها، در مدت زمان کوتاهی سرمایه گزاری اولیه به سود دهی خواهد رسید.

برای مثال آنچنان که در بخش کاربردها مشاهده شد، برای دانشگاهی با 5 استاد پروازی، دانشگاهی که از سیستم ویدئو کنفرانس استفاده می کند در زمانی کمتر از دو سال علاوه بر پرداخت نکردن هزینه های اضافی  مربوط به اساتید پروازی، سالانه مبلغی در حدود 20 میلیون تومان صرفه جویی اقتصادی خواهد داشت.

علاوه بر مزایای اقتصادی، کنفرانس ویدئویی شرایط جدیدی را فراهم می نماید که پیش از این بسیار مشکل بنظر می رسید. برای مثال حذف خطرات و مشکلات ناشی از مسافرت چیزی نیست که بتوان قیمتی برای آن در نظر گرفت، یا امکان ارتباط مداوم و رو در روی نمایندگان با شهروندان از راه دور واقعا از ارزش بالایی برخوردار است.

 

می توانید مختصری درباره کاربرد های ویدئو کنفرانس توضیح دهید:

اگرچه به سادگی نمی توان برای کاربردهای سیستم های ویدئو کنفرانس حد و مرزی قائل شد اما بطور خلاصه چندین کاربرد عملی و بسیار عالی از سیستم های ویدئو کنفرانس بدین شرح می باشد :

بازگشت سرمایه مطلوب با کاهش هزینه‌های جلسات حضوری

برپایی سیستم آموزش از راه دور و دانشگاه مجازی

امکان ارائه خدمات درمان از راه دور

برگزاری جلسات منظم و غیر متمرکز بین مدیران سازمان‌ها و شرکت ‌ها

ارتباط مستمر با دپارتمان‌ها و یا شرکت‌های زیر مجموعه

برپایی جلسات در هر موقعیت زمانی و مکانی و حتی شرایط نامساعد جوی

برپایی جلسات و سمینار‌های بین‌المللی در قالب مشاوره، تجارت الکترونیک، سیستم‌های تصمیم ساز و ...

برپایی ارتباط امن و رمزنگاری شده برای جلوگیری از هر گونه نفوذ و شنود

 

آیا همه سیستم های ویدئوکنفرانس امکان برقراری ارتباط با چندین دستگاه را دارند؟

بسته به نوع دستگاه ممکن است این قابلیت وجود داشته باشد یا نباشد. بعلاوه معمولاً در دستگاه هایی که این قابلیت را می توانند ارائه دهند نیز باید هزینه ای برای فعال سازی این قابلیت پرداخت نمود.

 

آیا برای برقراری یک سیستم ویدئو کنفرانس به وجود یک نقطه مرکزی نیاز می باشد؟

نه لزوماً. در اغلب موارد می توان دو پایانه ویدئو کنفرانس را بدون نیاز به سیستم واسط به یکدیگر متصل نمود. (حتی در برخی موارد می توان چندین پایانه ویدئوکنفرانس را به یکدیگر متصل نمود.)

 

در پایان ضمن تشکر از وقتی که به بنده دادید اگر نکته خاصی مد نظر دارید بفرمائید

خواهشم می کنم بسیار خرسندم که پاسخگوی سوالات شما بودم . برای شما و تمامی مخاطبان شما آرزوی موفقیت و کامیابی دارم.